Nesmieš povedať

Ja o knihe

Aký bude osud dieťaťa, ktoré nechráni náruč vlastnej matky?
Pri čítaní knihy vám napadne šieste Božie prikázanie.
Budú v tomto prípade na mieste slová farára: Boh dopustí, ale neopustí?
Čo všetko musí zažiť dieťa, aby si ho dospelí všimli?

Čitatelia o knihe

Nesmieš povedať

Dočítala som príbeh Lenky, žiaľ veľmi smutný, človeka nenechá ľahostajným a prinúti zamyslieť sa nad zvrhlosťou ľudí. Tá zvrhlosť je skutočná. Mnohí si možno myslia, že to nemôže byť skutočnosť, že také niečo sa môže stať len vo filme alebo v knihe. Nie, je to realita, ktorá sa často nechce vidieť. Pripomenulo mi to určité úseky života, v ktorých som sa ocitla a musím priznať, že obsah knihy bol pre mňa veľmi ťažký. Inak ho vníma čitateľ, ktorý nič podobné nezažil, inak ho vníma ten, kto pozná podobné osudy deti a inak ten, kto niečo podobne prežil.

Pri určitých pasážach, som jednoducho musela na chvíľu prerušiť čítanie a upokojiť samú seba. Stala som sa nevideným účastníkom celého diania, vnútorným dieťaťom príbehu, chcela som Lenke pomôcť, vytrhnúť ju z tohto zhýralého prostredia… Hnevalo ma správanie ľudí okolo nej, hnevala ma bezmocnosť. Kládla som otázky a pokúšala sa na ne zodpovedať. Lenka bola bezbranná, aj keby všetko vykričala svetu, nenašla by pochopenie na strane zákona. Zákon zaujímajú dôkazy, tie dôkazy dieťa nemá ako preukázať. Svedkami zvrhlosti boli len obeť – dieťa a zvrhlík. Ono je to naozaj ťažké pre dieťa niečo dokázať, má menej šanci ako ten, kto zvrhlíkom je. Je to na dlhé lakte a pre dieťa veľmi traumatizujúce a ponižujúce. Verím, že knihu si prečíta široká verejnosť, je príkladom toho, čo mnohí nechcú vidieť a počuť, je príkladom toho, ako človek dokáže zničiť krehkú detskú dušu.

Svet videný nevidený. Často sa uzatvárame sami pred sebou a máme strach nazrieť tam, kam nechceme. Zatvárame oči a radšej nič nevidíme. Prenasleduje nás naše svedomie a vystiera ruky: ” Tak poď, podaj mi ruku, pomôž …” Je to ako prízrak, ktorý sa nás dotýka, prenasleduje, ale my máme strach otvoriť oči a odháňame ho preč, nedarí sa, je to naše svedomie. Väzní nás zo všetkých strán a stávame sa väzňami sami sebe.

Ďakujem, som veľmi rada, že táto kniha uzrela svetlo sveta, že autorka knihy sa dotkla veľmi citlivej témy a dokázala ju podať v reálnej podobe tak, ako sa v skutočnosti odohrávala. Ťažká životná skúsenosť na Lenke zanechala určite trvalé stopy, s ktorými bude musieť žiť po celý svoj ďalší život.

Natália Vesma, 5.8.2019

Nesmieš povedať

Význam názvu som pochopila a sprevádzal ma celou knihou. Niečo tak pútavé a strhujúce som dávno nečítala. Bola som vtiahnutá do deja a takmer som nedýchala. Záver knihy vzbudil vo mne zvedavosť. Hoci som chcela rozviť fantáziu a veriť, že sa všetko skončilo dobre, mala som v sebe nedokončený príbeh. Keď som si ale prečítala druhú knihu, Navždy prekliata, pochopila som zámer autorky. jej snaha o napätie sa podarila. Druhá kniha nesklamala. Túto autorku budem sledovať a jej knihy sú už pre mňa ako droga. Ďakujem za zážitok.

Kristína Malá, 29.5.2019

Nesmieš povedať

Táto kniha ma vtiahla do deja už pri prvých stranách. pripomenula mi môj život, ktorý sa ale neskončil mojim rozhodnutím odísť, lebo mne sa dialo ďalej ešte horšie. Silu dievčaťa v knihe môžem iba obdivovať. Dnes už viem, že som sa mala vzoprieť. Ďakujem autorke za originálne podanie.

Anna, 29.5.2019

Smutný príbeh

Nič podobné som dosiaľ nečítala. Spočiatku sa mi zdalo neuveriteľné, že by sa niekto dokázal tak nehumánne chovať k vlastnému dieťaťu, keďže som sa s podobným osudom dieťaťa vo svojom okolí nikdy nestretla. Práve naopak, v rodinách okolo mňa boli a sú deti najväčšie poklady. Vďaka autorkinmu spisovateľskému majstrovstvu ma vtiahla do deja a začala som osud Lenky do hĺbky prežívať, cítiť s ňou tú nelásku a hnus, ktorý musela strpieť od svojich najbližších rodinných príslušníkov, pred ktorými ju ani ľúbiaca starká nedokázala ochrániť. Žiaľ, podobní zhýralci určite takéto knihy nečítajú, a predpokladám, že by z nich slušných ľudí ani nikdy nevychovali.

Mária Uhrová, 7.8.2018

Nádherná kniha

Perfektná kniha, ešte viac perfektná zápletka a vynikajúci koniec. Zostala som mierne zaskočená, ako sa s tým autorka perfektne pohrala. Naozaj pekne vydarený koniec, ja sama by som to asi ani lepšie nevymyslela. Knihu môžem aj 100x do kola čítať dokola a neomrzí sa to. Naozaj odporúčam každému si prečítať. Držím autorke palce v ďalšej tvorbe kníh, ktoré určite nesklamú.

Zuzana Jakubovská,1.5.2018