Rozhovor pre Kľúč od…

Čo najradšej robíte vo voľnom čase?
Som pracovne vyťažená až nad únosnú mieru, veľa voľného času mi nezostáva. Vo voľných chvíľach sa venujem písaniu vlastnej tvorby, či je to už poézia alebo próza – píšem o skutočných ľudských osudoch a príbehoch, a samozrejme veľa čítam, vzdelávam sa.

 

Kde pracujete?
V prvom rade by som už pracovať nemusela, som v dôchodkovom veku. Napriek tomu mám svoj vlastný biznis, som spolumajiteľkou dvoch firiem. Poskytujeme široké portfólio služieb od upratovacích, remeselných až po vedenie účtovníctva a poradenstva.

 

Aký nápad, ktorý vzišiel z vašej hlavy, sa podarilo úspešne zrealizovať?
Nápad založiť firmu sa ukázal užitočným. V súčasnosti sú to dve firmy, dá sa povedať, že úspešné, čomu nasvedčujú jednak referencie klientov a nepochybne rôzne ocenenia, ktoré sme získali v tejto oblasti. Samozrejme nápadov sa zrodilo a zrealizovalo oveľa viac a stále nie som na konci. Som typ ženy, ktorá sa musí sústavne niečím zaoberať a nedovolí telu ani duchu starnúť.

 

Kto je podľa vás najtalentovanejší vo vašom okolí ? O kom by sme mali písať?
Vo firmách, ktorej som spolumajiteľkou, sa všetko točí vždy okolo mňa. Veľmi ma mrzí, že každé ocenenia a úspechy, ktoré sme dosiahli vyzdvihovali len moje meno. Nebolo to spravodlivé, lebo druhá spolumajiteľka pani Renáta Peková je veľmi múdra a šikovná žena. Je úžasne dobrá korektorka, človek obetavý, priateľský, nápaditý, perfektný v obore účtovníčka. Pre moju výraznú osobnosť sa jej nedostalo šancí zviditeľniť sa, ako možno veľa iných. Myslím, že by skutočne mala čo svetu a ľuďom v ňom povedať. Je veľa tém, ktoré by stáli za to otvoriť aj v oblasti jej záujmu. Renáta Peková je presne ten človek, ktorého talent ľudstvo neobjavilo. Snáď iba ja. Pre jej skromnosť málokto vie, že sa v mladosti venovala hudbe, hrá na gitaru, skladá piesne, spieva, dokonca je autorkou Resumé v mojich knihách. Ona sama v sebe tento talent skromne potláča. Dnes ale platí pravidlo, že ak svetu o sebe nedáš vedieť, zanikneš v dave. Myslím, že v jej prípade by bolo o čom v písať.

 

Čo je vaším zmyslom života?

Mojim zmyslom života bola vždy rodina, deti, vnúčatá, nepopierateľne to bolo a je stále vysoké pracovné nasadenie a filantropia.

 

Čo najsmiešnejšie vo svojom živote ste vyparatili?
Určite som toho smiešneho vyviedla v živote viac, či už ako dieťa, alebo dospelá. Čo však bolo najsmiešnejšie…., na to si skutočne nespomínam. Možno je to tým, že som rokmi zabudla a v mojom veku sa už smejem iba na hlúpostiach iných.

 

Aká je ústredná myšlienka, ktorou momentálne žijete?
Mám rozpísanú v poradí tretiu knihu, ďalší skutočný príbeh ťažko skúšanej ženy, matky, ktorá by mala uzrieť svetlo sveta tohto roku v novembri. Jej krst je plánovaný na „Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách“. Krst knihy bude spojený s benefičným koncertom, ktorý pripravujem v spolupráci s Allanom Mikušekom a mnohými skvelými umelcami. Výťažok z koncertu poputuje Občianskemu združeniu ESTHER – Komunitnému domu, kde našli svoj dočasný domov a útočisko týrané matky s deťmi.

 

Čo je podľa vás najdôležitejší vynález ľudstva?
Vynálezov, ktoré ovplyvnili život ľudí a chod dejín sú stovky. Podľa mňa je to počítač a internet, rôzne moderné technológie. Dnes si už život bez počítačov, ktoré pomohli rozvoju medicíny, kozmonautiky, automobilového priemyslu a väčšiny ďalších vedeckých odborov, ani neviem predstaviť.

 

Ak raz o vás bude napísaná kniha, aký názov by bol momentálne najvýstižnejší? Aký názov by ste si priali?
S názvami kníh už mám svoje skúsenosti a nie je skutočne jednoduché vymyslieť knihe výstižný názov. Premieľate ho v ústach ako cukrík, žujete ako žuvačku a nakoniec sa prehryziete k jadru. Na tú moju by sa hodilo “Sila života.“