Napísali o mne

Moje rozhovory

Nerada píšem o sebe. Nepripadám si zaujímavá, ani dôležitá. Takými vidím iných. Hrdinky svojich príbehov, ženy, matky, dcéry. Napriek tomu sa ma na sociálnych sieťach pýtate kto som, čo som. Tak ma tu máte, v rozhovoroch, ktoré som v posledných rokoch poskytla.

Na kus reči so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou

Rozhovor bol poskytnutý vydavateľstvu Elist v roku 2017

Každého čitateľa zaujíma, ako sa jeho obľúbený autor dostal k písaniu. Aká bola vaša cesta?

S písaním som začala vo voľnom čase, ešte ako školáčka. Boli to príbehy, ktoré som si vymýšľala, poézia alebo také riekanky. Bol to pre mňa úlet do sveta, ktorý som si vysnívala. V detstve bolo mojím tajným želaním stať sa spisovateľkou. Život však nastavil iné pravidlá a tak všetko, čo som potrebovala svojim citom vtlačiť do pera, zostávalo tak, ako u mnohých autorov, na dne šuplíka. Niečo z toho uzrelo svetlo sveta v podobe básničiek a prózy v rôznych periodikách. Život šiel svojím nepísaným smerom vpred a hoci ma mnohí, čítajúc moje básne nabádali k ich vydaniu, stále tu bolo niečo, čomu som dala prednosť, hoci táto túžba vo mne driemala, ale nedozrela. Hlavným impulzom, ktorý bol za mojím rozhodnutím vydať túto zbierku básní, boli moji priatelia na sociálnej sieti, kde som tu a tam niečo zverejnila. Ich recenzie boli ich skutočným spúšťačom, aj keď definitívne rozhodnutie vydať knihu zrelo ešte rok. A teraz je na svete.

Filantropka a spisovateľka ZDENKA WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ by rada zažila zmenu sociálneho systému, v ktorom sa ľudia budú mať lepšie a nebudú žiadni bezdomovci.

Rozhovor z internetového magazínu Kľúč od… zo dňa 20.5.2018

Má rozpísanú svoju tretiu knihu, opäť skutočný príbeh ťažko skúšanej matky, ktorá by mala na knižný trh prísť v novembri. A jej uvedenie do života by malo prebehnúť na „Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách“. Uvedenie knihy do života bude spojené s benefičným koncertom a výťažok z neho poputuje Občianskemu združeniu ESTHER – Komunitnému domu, kde našli svoj dočasný domov a útočisko týrané matky s deťmi. O svojich životných hodnotách nám porozprávala filantropka a spisovateľka, autorka kníh Roztavené putá a Nesmieš povedať –  Zdenka Wenzlová Švábeková.

 

Ak ťa bolia moje oči, vyroň slzu, snáď ňou zmyješ stopy ľudských hlúpostí

Rozhovor poskytnutý internetovému magazínu kniha-hudba-film

Byť dobrým básnikom a rovnako dobrým spisovateľom, nie je vôbec jednoduché. Nie každý, kto vie písať romány, dokáže dávať veršom dušu. My sme jedného takého človeka, lepšie povedané, jednu takú ženu, našli. Poetku a spisovateľku ZDENKU WENZLOVÚ ŠVÁBEKOVÚ. Kým väčšina súčasných slovenských autorov a autoriek začína s písaním v pomerne mladom veku, táto dáma si dala na čas. A urobila dobre. Jej knihy sú ako víno. Je v nich cítiť prežité roky, skúsenosti zo života, poznanie ľudí, múdrosť a láska. Rovnako ako v našom rozhovore. Nech sa páči, zoznámte sa.