Prvá kniha – básnická zbierka Roztavené putá

Poézia to v súčasnosti nemá na ružiach ustlaté a jej autori už vonkoncom nie. Dnes skoro každý, kto má internet a dokáže napísať zopár súvislých viet, má pocit že je spisovateľ.

Byť spisovateľom sa však človek nenaučí v žiadnych tvorivých kurzoch písania, ani kurzoch geniality, ale spisovateľom sa človek musí narodiť.

Písanie poézie nie je skladanie ľúbivých slovíčok vo farebnej gýčovej forme, ale hlboký ponor do tajomných komnát srdca a duše, podaný v skutočných obrazoch nádhery aj temnoty života.

Úspechom v literatúre nie je predať čo najväčší počet výtlačkov, ale osloviť človeka v nádeji, že hoci sa zdanlivo svet pomaly rúti do záhuby, vzopretie a pnutie spisovateľa aspoň na milimeter oddiali jeho koniec. Spisovateľ musí v každom okamihu zazrieť záblesk Večnosti.

Knižný debut Zdenky Wenzlovej Švábekovej “Roztavené putá” (s ilustráciami Kataríny Olíkovej) sa radí medzi to kvalitnejšie, čo v poézii u nás v poslednom čase vyšlo. Nečudo, veď Zdenka sa hlási k žiakom takého poetického majstra, akým bol Vojtech Mihálik, ktorý ju (ako aj viacerých na FB) zaúčal do tajov básnického remesla.

3.4.2017   Anton Pižurný – básnik

Hodnotenie päť z piatich

Zbierku básní Roztavené putá som neprečítala naraz, dávkovala som si ju po dúškoch. Každá báseň sa musela vo mne rozvinúť, doznieť, musela som si ju vychutnať, aby som mohla precítiť tú ďalšiu.

V zbierke básní dominuje láska. Nie tá sladká, okúzľujúca, spaľujúca, ale láska, ktorá zradila, zlyhala, sklamala. Či už láska partnerská, materská, otcovská. Páči sa mi gradácia básní, ktorú autorka vytvára jej svojským korením, pritvrdením a úprimným odhalením tvrdej reality a jej postojom k nej.

V zbierke básní som našla všetky nuansy poryvov ženskej duše. Všetky básne sú zaujímavé, iskrivé, výpovedné, mnohé sú doslova skvosty. Má výstižný názov plynúci z obsahu básní. Život je nevyčerpateľný poklad, ale spozná ho len srdce básnika.

Dušou poézie je láska. Nielen tá sladká, ale aj trpká. Zbierka vonia vysokou umeleckou profesionalitou, prináša čitateľovi nezabudnuteľný umelecký zážitok. Zbierka básní je úžasná a stojí za prečítanie. Kto ju neprečíta, nevie…

Anna Hantáková – čitateľka