Recenzie a komentáre knihy Nesmieš povedať

Smutné čítanie

Lenka je dievča, ktorému bolo odopierané žiť životom dieťaťa. Do mozgu sa mi ako pijavice zahryzli dve slová: Nesmieš povedať.
Tento skutočný príbeh plný zvratov a emócií vám ukáže doslova neuveriteľné utrpenie mladej Lenky.
Žena, ktorá jej dala meno Lena, jej dala aj do vienka neľahký osud plný nechutných nástrah. S pribúdajúcimi rokmi narastá utrpenie a ono sa ocitá stále bližšie k hranici pekla, spútané chápadlami ľudského hyenizmu. Môže tak malé dieťa toto všetko prežiť? Aký bude osud dieťaťa, ktoré nechráni náruč vlastnej matky?
Pri čítaní knihy vám napadne šieste božie prikázanie.
Budú v tomto prípade na mieste slová farára: Boh dopustí, ale neopustí?

Pri čítaní tohto trpkého detstva Lenky som si neraz povedala, ako sa „to“ mohlo všetko stať?

Pútavé čítanie – odporúčam! Knihu som ,,zhltla” a ani neviem ako. Silný a neskutočne smutný príbeh plný bolesti, smútku, sklamania a beznádeje . O to horšie je, že ide o skutočný príbeh. Tam vonku v našej dedine či meste stretávame mnoho ľudí usmiatych, dobrých, slušných ale aj drzých, nahnevaných aj arogantných a ani si neuvedomujeme, že niektorí z nich môžu byť takí, z ktorých sa doma, za zatvorenými dverami stavajú pedofili, zvrhlíci a alkoholici, ktorí ubližujú svojím deťom, namiesto toho, aby prejavili rodičovskú lásku. Takéto beštie mala pri sebe Lenka.

Najbizarnejšie príbehy skutočne napíše sám život.

Simona Jarošová – knižná blogerka
https://www.instagram.com/simona_jaros/

Nesmieš povedať

Dočítala som príbeh Lenky, žiaľ veľmi smutný, človeka nenechá ľahostajným a prinúti zamyslieť sa nad zvrhlosťou ľudí. Tá zvrhlosť je skutočná. Mnohí si možno myslia, že to nemôže byť skutočnosť, že také niečo sa môže stať len vo filme alebo v knihe. Nie, je to realita, ktorá sa často nechce vidieť. Pripomenulo mi to určité úseky života, v ktorých som sa ocitla a musím priznať, že obsah knihy bol pre mňa veľmi ťažký. Inak ho vníma čitateľ, ktorý nič podobné nezažil, inak ho vníma ten, kto pozná podobné osudy deti a inak ten, kto niečo podobne prežil. Pri určitých pasážach, som jednoducho musela na chvíľu prerušiť čítanie a upokojiť samú seba. Stala som sa nevideným účastníkom celého diania, vnútorným dieťaťom príbehu, chcela som Lenke pomôcť, vytrhnúť ju z tohto zhýralého prostredia. Hnevalo ma správanie ľudí okolo nej, hnevala ma bezmocnosť. Kládla som otázky a pokúšala sa na ne zodpovedať. Lenka bola bezbranná, aj keby všetko vykričala svetu, nenašla by pochopenie na strane zákona. Zákon zaujímajú dôkazy, tie dôkazy dieťa nemá ako preukázať. Svedkami zvrhlosti boli len obeť – dieťa a zvrhlík. Ono je to naozaj ťažké pre dieťa niečo dokázať, má menej šanci ako ten, kto zvrhlíkom je. Je to na dlhé lakte a pre dieťa veľmi traumatizujúce a ponižujúce. Verím, že knihu si prečíta široká verejnosť, je príkladom toho, čo mnohí nechcú vidieť a počuť, je príkladom toho, ako človek dokáže zničiť krehkú detskú dušu.
Svet videný nevidený – Často sa uzatvárame sami pred sebou a máme strach nazrieť tam, kam nechceme. Zatvárame oči a radšej nič nevidíme. Prenasleduje nás naše svedomie a vystiera ruky: ” Tak poď, podaj mi ruku, pomôž …” Je to ako prízrak, ktorý sa nás dotýka, prenasleduje, ale my máme strach otvoriť oči a odháňame ho preč, nedarí sa… je to naše svedomie. Väzní nás zo všetkých strán a stávame sa väzňami sami sebe.
Ďakujem, som veľmi rada, že táto kniha uzrela svetlo sveta, že autorka knihy sa dotkla veľmi citlivej témy a dokázala ju podať v reálnej podobe tak, ako sa v skutočnosti odohrávala. Ťažká životná skúsenosť na Lenke zanechala určite trvalé stopy, s ktorými bude musieť žiť po celý svoj ďalší život. PS: Krásna foto- ilustrácia na obale knihy.

Natália Vesma – čitateľka

Napriek prežitému zlu sa človek dokáže pozbierať a žiť ďalej

Mám rada skutočné príbehy, medzi ktoré patrí aj kniha Nesmieš povedať. Hovorí o mladučkej Lenke, ktorú ako trojmesačnú odvrhla vlastná matka, a tak sa o ňu stará prevažne stará mama. Starká ju však nedokáže uchrániť od nebezpečenstiev, číhajúcich na mladé dospievajúce dievča, a to dokonca od jej najbližšej rodiny. Lenka sa často musí sťahovať, prehadzujú si ju ako horúci zemiak. Dostáva sa do rúk zhýralcov a zlých ľudí, ale ona o tom, čo robia, nesmie povedať, lebo sa bojí, že splnia svoje vyhrážky. Dievčina je pokorná a verí, že sa jej raz podarí poraziť zlo. Drží ju pud sebazáchovy a silná vôľa žiť. Pohľad do trinástej komnaty skutočného života mladej slečny dojme čitateľa a núti ho zamyslieť sa, ako by sa zachoval on.

Kniha v pevnej väzbe sa veľmi dobre číta, je napínavá, má dobrú štylizáciu. Autorka nás nezdržiava siahodlhými opismi, dej rýchlo napreduje. Dielo je obohatené kreslenými obrázkami a niekoľkými básňami autorky. Opisované situácie sú vystrihnuté priamo zo života a my pri čítané tŕpneme spolu s hlavnou hrdinkou a prajeme si, aby sa jej trápenie skončilo. Táto pútavá kniha sa nedá odložiť nabok. Zaujme nás natoľko, že ju prečítame za niekoľko dní.

Jana Martinčiaková – čitateľka

Nádherná kniha

Perfektná kniha, ešte viac perfektná zápletka a vynikajúci koniec. Zostala som mierne zaskočená, ako sa s tým autorka perfektne pohrala. Naozaj pekne vydarený koniec, ja sama by som to asi ani lepšie nevymyslela. Knihu môžem aj 100x  čítať dokola a neomrzí sa to. Naozaj odporúčam každému si prečítať. Držím autorke palce v ďalšej tvorbe kníh, ktoré určite nesklamú.

Zuzana Jakubovská – čitateľka

Pre silnejšie povahy

Knihu som ,,zhltla” za jeden deň. Silný a neskutočne smutný príbeh. O to horšie je, že ide o skutočný príbeh a človek si uvedomuje, že toto je naozaj realita. Vďaka tomu, že sa takéto knihy píšu a u ľudí vyvolávajú emócie sa možno dokážeme postaviť voči krutosti ,bez toho aby sme pred realitou zatvárali oči.

Katarína Ličková – čitateľka

Smutný príbeh

Nič podobné som dosiaľ nečítala. Spočiatku sa mi zdalo neuveriteľné, že by sa niekto dokázal tak nehumánne chovať k vlastnému dieťaťu, keďže som sa s podobným osudom dieťaťa vo svojom okolí nikdy nestretla. Práve naopak, v rodinách okolo mňa boli a sú deti najväčšie poklady. Vďaka autorkinému spisovateľskému majstrovstvu ma vtiahla do deja a začala som osud Lenky do hĺbky prežívať, cítiť s ňou tú nelásku a hnus, ktorý musela strpieť od svojich najbližších rodinných príslušníkov, pred ktorými ju ani ľúbiaca starká nedokázala ochrániť. Žiaľ, podobní zhýralci určite takéto knihy nečítajú, a predpokladám, že by z nich slušných ľudí ani nikdy nevychovali.

Mária Uhrová – čitateľka