Navždy prekliata – voľné pokračovanie románu Nesmieš povedať

Knihomoľka

Mnohé životy žien nie sú jednoduché. Pri ťažkom detstve kde objatie je fantáziou. Nehovorím o fyzickom a psychickom týraní a zneužívaní. Bola však doba a myslím, že veľa ľudí reaguje na problémy ešte aj dnes podobne. Nikomu sa nič nepovie, veď by to bola hanba pre celú rodinu. Ľudia budú na nás ukazovať prstom, atď. Rozvod? Veď aspoň kvôli deťom udržať vzťah a finančne to nezvládnem. Často tieto ženy nie sú šťastné ani v manželstve, väčšinou im do života príde ďalší, ešte horší človek. Kde nájsť odvahu zmeniť sebe aj deťom život? Je to naozaj Prekliatie?

Zdenka Wenzlová Švábeková vás strhne príbehom ženy a matky ktorá celý život hľadala lásku a šťastie. Priznám sa, tak hlboko som s tou ženou cítila že som mala slzy v očiach a otázky prečo nebola silnejšia?!

Príbeh sa odohráva v čase keď som bola ja ešte dieťa a často sa aj vážne problémy zamietli pod koberec. Opäť silný príbeh, silná motivácia pre ženy ktoré hľadajú odvahu a silu.

Jana Melišová – knihomoľka

Navždy prekliata

Po prečítaní tejto knihy som si povedala: “To je teda sila, niečo neuveriteľné”.
Je to naozaj silný príbeh, ktorý Zdenka, ako v každej svojej knihe, opísala tak reálne, že chvíľami som tú bolesť a utrpenie cítila spolu s Lindou. Toľko bolesti a ponižovania musela prežiť najskôr ako dieťa a potom ako žena a matka, ten pocit beznádeje, keď aj tí najbližší, ktorí by jej mali podať pomocnú ruku, jej ubližujú najviac.
Obdivujem autorku, pretože do príbehu vložila toľko energie a emócií, že máte pocit, že iskierka nádeje vnesie do života Lindy šťastie a začnete veriť tomu, že to NAVŽDY v názve knihy nemôže byť pravda, ale zrazu je všetko inak.

Napínavé čítanie. Je Linda navždy prekliata? Mám skutočne veriť tomu, že prekliatie existuje, alebo po tých pádoch a sklamaniach to nevzdala, nabrala silu a je šťastná.
Odporúčam každému a nielen ženám, ale aj mužom, prečítať si tento skutočný príbeh.
A čo som ešte cítila pri čítaní tejto perfektne napísanej knihy? Cítila som vďačnosť. Ďakujem za život aký mám.
Ďakujem Zdenka.

Anka – čitateľka

Navždy prekliata

Kniha, ktorú mi zakázali čítať, pretože myšlienkovo aj pocitovo je až neuveriteľne stotožnená s mojou dušou. Neposlúchla som. Práve naopak. S odhodlaním som sa do nej pustila. Nie však preto, aby som sebe alebo ostatným dokázala, že to zvládnem. Pustila som sa do nej preto, lebo som neverila, že môže niekto hodnoverne zachytiť tú neznesiteľnú, všetko ničiacu bolesť z ťažkých životných tráum a strát.
Zachytila som niekoľko komentov od čitateliek, v ktorých opisujú aká je táto kniha morbídna, ťažká, frustrujúca, že sa nedá čítať.

Znamená to však len jedno: kniha je napísaná tak hodnoverne, pravdivo a priam až neuveriteľne pocitovo, ako život sám.
Je veľa skutočných príbehov vložených do kníh, ale len máloktorá z nich preniká až na samé dno ľudskej duše, ako Navždy prekliata.
Áno, nemala som ju čítať, pretože moja krehká, na milióny mikročastíc rozbitá duša nemusí opäť uniesť pocity, pred ktorými sa zamyká, aby prežila.
Na druhej strane si však myslím, žeby ju mali čítať všetci. Všetci tí, ktorí tak radi súdia iných, ukazujú prstom, osočujú, hádžu špinu a hnoj na ľudí a pritom nemajú ani tušenie, čo ten druhý prežíva, čo nosí v sebe.
Tiež sa pýtam sama seba, koľko bolesti dokáže ľudská duša uniesť a koľko vnútornej sily potrebuje, aby nezhorela do tla.

Hlboko sa skláňam pred ženou, ktorá sa odhodlala vyrozprávať svoj ťažký príbeh. Je nesmierne ťažké rýpať sa v ranách, ktoré sa nikdy nezahoja.

Rovnako sa hlboko skláňam aj pred samotnou autorkou. Veď keď sa táto kniha tak neskutočne ťažko číta, ako sa asi musela písať? Už len samotné počúvanie príbehu z úst hlavnej hrdinky, s pohľadom do jej utrápených, vyhasnutých očí, musí s človekom zamávať ako víchrica.

Zdenka Wenzlová Švábeková, máš môj hlboký obdiv a úctu za geniálne spracovanie tak neuveriteľne ťažkého, životného príbehu.

Jana Kuricová – poetka a spisovateľka

Kniha na zamyslenie

Je ťažké uveriť obsahu tejto knihy, keď človek vyrastal v normálnej rodine s normálnymi rodičmi. Kniha je však napísaná na základe rozprávania naozaj prežitého života. To, čím si prešla hlavná postava Linda, by sa v dnešnej spoločnosti nemalo dopustiť. Nezáujem vlastnej matky o dcéru, jej sexuálne zneužívanie vlastným otcom a otčimom, prehadzovanie si nechceného dieťaťa medzi príbuznými, vyrastanie bez lásky a dôvery k dospelým, neskôr sklamanie v manželstvách a nesmierna láska k vlastným deťom, smrť synčeka, znášanie psychického a fyzického týrania, zároveň obrovská snaha vychovať a ochraňovať deti napriek tomu že nemala šťastie na ich otcov Lindu nezlomili a obetovala sa, aby jej vlastné deti mali krajšie detstvo a veľa lásky aspoň od matky. Niekedy pomôžu viac priateľky ako vlastná rodina. Dúfam, že táto kniha pomôže nájsť odvahu volať o pomoc a hovoriť o tom zneužívanými a týranými matkami. Je to veľmi potrebné.

Mária Uhrová – čitateľka

To bola paseka

To bola paseka, až som rada, že sa mi podarilo dočítať. Hnev striedali slzy. Knihu odporúčam čítať všetkým ženám, matkám, ktoré si myslia, že je ich život neúnosný. Dobre napísaný ale ťažký príbeh. Držať v ruke urnu svojho dieťaťa je šialenstvo, ktoré by som neprežila. Obdiv, úcta.

Zora Vlachová – čitateľka

Kniha, ktorá mi vyrazila dych

Nesmieš povedať ma dostala riadne. Ale jej, akože, pokračovanie Navždy prekliata mi vyrazilo dych. Celú noc som sa od nej neodlepila. Aj teraz premýšľam, ako ma autorka vtiahla do deja. To sa mi veru ešte pri knihe nestalo. Chcela som fackať, hrešiť a piť s hlavnou postavou, aby som spláchla zo seba ten hnus jednej rodiny a bolesť zúfalej matky. Neuveriteľné, ešte aj po dvoch dňoch cítim na sebe dej. Premieta sa mi v hlave, ako film a bráni myslieť na iné. Keď sa otrasiem, čaká ma Naposledy plačem. Podľa recenzií to bude asi pecka. S určitosťou môžem napísať, že toto je moja najobľúbenejšia slovenská spisovateľka.

Valéria Wilhanová – čitateľka