Recenzie a komentáre knihy Nehľadaj pravdu

Nehľadaj pravdu

Kniha je špecifickým obrazom krutej reality života jednej nešťastnej dievčiny – ženy, ktorá sa borí životom napriek nepriazni osudu, či kliatbe, ktorá ju sprevádza. Autorka precítene, dôveryhodne a umelecky čisto predstavuje hranice ľudskej existencie a boja o jeho zlepšenie. Dej je presýtený v každej jeho časti erotickými situáciami, ktoré sa vzrušujúco vnárajú do duše čitateľa/ky, neodsudzujú a ani neľutujú, je to taký zvláštny stav mysle, ktorý autorka ponúka. Pravda sa vždy hľadá ťažko a každý po nej túžime, lebo “pravda oslobodzuje”. Až v závere nám autorka odhalí, prečo nie vždy je potrebné pravdu hľadať, ale skôr sa od nej odpútať. Milosrdné zabudnutie niekedy oslobodzuje. Len láska to pochopí a dokáže prelomiť silu kliatby. To je pre mňa, a možnom aj pre iných čitateľov, odkaz od Zdenky. Ďakujem.

Gabriela Korimová – čitateľka

Príbeh, na ktorý nikdy nezabudnem

Moja prvá kniha od autorky. Nemala som extra očakávania, čakala som knihu, ktorá bude zaujímavá, pre čitateľa nezabudnuteľná. A sklamala? Práve naopak, prekvapila. To, čo ma v nej čakalo, som nedokázala pri niektorých stránkach rozdýchať. Nikdy som niečo takéto nečítala a môžem povedať, že som rada.
Je to veľmi silný príbeh,  neviem si predstaviť čítať po sebe dva takéto ťažké príbehy, ale o tom to je. Tá sila toho príbehu zostáva vo mne, žije vo mne a tak vám aspoň trošku priblížim príbeh, ktorý som si mala možnosť a česť prečítať od podľa mňa pani autorky, ktorá môže byť hrdá na svoju tvorbu.

Viktória, mladé dievča, ktoré ešte nie je ani dospelé a život sa s ňou nebabre. Zažíva uväznenie jej otca, samovraždu matky a absolútne odmietanie svojej babky, ktorá na ňu zanevrie. Necháva školu, začína si žiť životom povoľnej ženy a takto žije s Marekom, ktorý ju ľúbi, alebo nie? Verí mu, neskôr stretáva Jara, ten ju zachráni a vráti za cestu späť, hoci ani tá nie je jednoduchá. Ukáže jej však cestu po ktorej by mohla kráčať. Avšak ani toto netrvá dlho. Po čase opäť schádza z cesty a opäť ju k tomu privedie Marek. Ale teraz sa už niečo láme aj v nej.

Dokáže svoj život nakoniec žiť tak ako by chcela? Alebo nechá zo seba robiť handru a bude využívaná do konca svojho života? Dozvie sa pravdu o tom, čo je skutočne šťastie a láska? Alebo jej tieto dve slová zostanú do konca života neznáme a bude bojovať až do konca o svoje prežitie?
Prečítajte si, môžete mi veriť, že mňa samú tento príbeh dostal, veľa vecí som si pri ňom uvedomila.

Možno málokedy uvažujeme nad tým, čo pre nás znamená rodinné zázemie a možno až priveľkú dôležitosť pripisujeme peniazom, ktoré síce sú dôležité, ale nie sú tým, čo nám v živote môže chýbať najviac…

Mariana Ščasnovičová – čitateľka

Dala zabrať mojim pocitom

NEHĽADAJ PRAVDU je knižka, ktorá vo mne vyvolala rozporuplné pocity. Hovorí sa, že láska je slepá, táto knižka je toho dôkazom. Čoho všetkého je schopná Viktória v mene lásky ? – to Vám neprezradím. Ja som sa na Viktóriu často hnevala, trpela som s ňou a hlavne som jej držala palce, aby všetko dokázala zmeniť. Túto skvelú knižku napísala skvelá slovenská autorka Zdenka Wenzlová Švábeková Knižku vám vrelo odporúčam kúpiť, alebo aspoň prečítať.

Alena Přecechtělová – čitateľka

Ne - Hľadaj pravdu

“Minulosť ma naučila, že každá slza, ktorá ma popálila, bola vlastne mojím liekom na vytriezvenie”.
Skutočný príbeh popretkávaný bolesťou akú môže nadeliť len život, a čo všetko prináša obeta pre zaslepenú lásku predávaním vlastného tela.

Simona Duchovičová – čitateľka

Veľmi vydarená kniha

Ďalšia vydarená kniha z pera autorky Zdenky Wenzlovej Švábekovej. Na literárne spracovanie si vyberá ťažké a veľmi náročné témy, nič jednoduché. Knihou opäť posunula latku svojej literárnej tvorby vyššie.

Príbeh napísala veľmi pútavo, s patričnou gradáciou deja a pre ňu príznačnými literárnymi ozdobami, ktoré umocňujú presvedčenie, že je skutočná majsterka slova. Zároveň ho napísala reálne, pravdivo a aj potupné a ponižujúce situácie opísala s gráciou, s určitou dávkou citlivosti, s porozumením, pochopením a s láskou v srdci. V knihe sa jej podarilo absolútne všetko. Podarilo sa jej aj umne zistiť aj príčinu odumretia najkrajšieho citu v srdci ženy.
Viackrát na konci knihy zaznela veta názvu titulku knihy, mimochodom super a trefne zvoleného, Nehľadaj pravdu. A dávam za pravdu, že často vôbec nie je dôležité nájsť pravdu za každú cenu, ale milovať a byť milovaná. Je to to najcennejšie vo všetkých životných príbehoch.

V knihe ma veľmi potešilo milé skĺbenie, prelínanie či snúbenie sa prózy s poéziou. Zdenke idú básne obdivuhodne, majú hlboký zmysel a tiež sa v nich odráža veľký literárny talent.
Knihu odporúčam všetkým vekovým kategóriám /okrem detí/, lebo každý si v nej nájde nejaké poučenie a literárne obohatenie.

Anna Hantáková – čitateľka

Aj keby ma do pekla prijali, čerti by sa zo mňa opili

Dnes kniha doručená a už aj dočítaná. Nedokázala som sa odrhnúť od tohto príbehu mladej ženy.
Aj keby ma prijali do pekla, čerti by sa zo mňa opili…toto bol život Viktórie.
Peklo na zemi, kým nespoznala človeka, ktorý nechcel hľadať pravdu o nej. A existuje vôbec pravda? Nie je to len niečo v našich predstavách? Ja verím, že existuje. Silná a krehká zároveň, ktorá sa pýta, aj odpovedá, ktorá nás sýti aj hasí smäd, po ktorej mnohí pátrajú, ale nenašli cestu k nej. Iba prívetivosť, skromnosť, tolerancia, múdrosť, spolu s láskou pomohli Viktórii, že sa mohla začať tešiť zo života. Aj keď daň, ktorú zaplatila, bola príliš krutá, púčik sa zmenil v kvet.

Ďakujem Zdenka, ty vieš, čo pre mňa kniha znamená. Aj keď kvapkali slzy, je to nádherné čítanie. A verím, že nebude posledné. Že príde iný príbeh, práve tak silný a zážitok z neho bude tak nezabudnuteľný, ako ten dnešný.

Anna Lechovičová – čitateľka