Nahota psyché – sonda do ženskej duše

Kniha prináša analýzu čistej ženskej duše. I napriek tomu, že je napísaná veľmi profesionálne a v krásnej forme, je určite značne bolestivá pre väčšinu čitateľov. Viackrát som knihu z rúk odkladala z dôvodu nečakaného prívalu sĺz nielen nad nepodarenými vzťahmi Alžbety, nielen nad neláskou, nepochopením, klamstvami a nedocenením zo strany detí, ale hlavne nad ich vypočítavosťou, manipuláciou, bezbrehým obohacovaním sa a ožobračovaním Alžbety po finančnej stránke. A v neposlednom rade aj nad smrťou jej milovanej dcéry. Pri čítaní ma často napadlo, aké dôležité je nastaviť si určité mantinely vo vzťahoch matka – deti alebo rodič – deti a keď treba, aj zatvrdiť materinské srdce, aby matka nevyšla na psí tridsiatok.
Pravdaže, genetické vlastnosti a danosti sa len tak jednoducho nedajú vytrhnúť z človeka ako zlá burina. Dajú sa však korigovať, obrusovať, očisťovať…ale ku tomu treba otvorenú myseľ, uvedomenie si negatív a úsilie byť lepším človekom.
Strata dieťaťa je snáď najťažším a najbolestivejším životným údelom ženy. Zanechá celoživotnú traumu a jazvu na srdci, duši i na tele. Životný zákon je jednoznačne na strane prežitia rodičov deťmi.

Mnohí určite ani netušíme, koľko úžasného šťastia nás v živote postretlo už len tým, že sme sa narodili do úplnej, milujúcej a harmonickej rodiny, kde otec a mama boli životným majákom, oporou, istotou, láskavou autoritou, príkladom, ochrancom, povzbudzovateľom, inšpirátorom, tvorcom našich charakterov, aby sme sa čo najlepšie uplatnili a vystužili pevné krídla na rozlet životom s cieľom nestratiť sa a ustáť všetko, čo nás v ňom stretne.
Kniha Nahota psyché má v sebe zahrnuté všetko, čo má dobrá kniha mať. Pravdivý príbeh, dynamiku, gradáciu deja, nečakané prekvapenia a zvraty, rôzne podoby lásky, aj tú úžasnú iskrivú, aj čistučkú materinskú, povzbudenie, že láska kvitne v každom veku
a čase, veľa hlbokých emócií, množstvo mini okamihov, ktoré sa mihli aj v životoch mnohých čitateľov a hlavne nádherné myšlienky, ktoré sú doslova vzorom pre správne žitie a úspešné preplávanie životom.
Písanie je autorkinou vášňou,. Je to pre ňu najprirodzenejšia a zároveň najzdravšia droga, ktorá prináša radosť a potešenie nielen jej, ale aj všetkým jej čitateľom
a spriazneným dušiam.
Patrí jej vďaka za osvetu v šírení dobra, znásobovaní lásky, v nabádaní k ľudskosti, človečenstva, všímavosti, uvedomelosti, vzájomnej pomoci a ku pretváraniu sveta
k lepšiemu.
A ako sama uvádza v knihe: „Dozvieš sa v nej, ako láska blízkych stráca svoju tvár.“