Krst knihy Nahota psyché – resumé

21.7.2022 podvečer sme boli v Sézar café bar v Senici svedkami nádhernej udalosti plnej človečiny. Za prítomnosti asi štyroch desiatok vzácnych hostí tri sudičky Mária Ria Filová, Anka Bučková a Renátka Peková uviedli do literárneho života nádherný skutočný príbeh v knižnej podobe. Osudový príbeh ženy, ktorej životným údelom bolo z hĺbky duše milovať, vyrovnávať sa s neľútostnými ranami osudu a stratami tých, ktorých milovala. Žila bez kľúča k tým správnym dverám, ale mala v sebe kompas lásky, ktorý chýbal jej najbližším. Prežila vďaka nezlomnej viere v Boha a s láskou v duši.

NAHOTA PSYCHÉ. Kniha, ktorá nám všetkým, kto sme ju prečítali, zostane navždy v mysli. Prinúti nás premýšľať o živote, o láske. O tom, prečo sa niektoré veci dejú tak a nie onak, prečo nie všetko vyjde tak, ako chceme, hoci pre to robíme všetko.

Je málo miesta v našich srdciach, aby sme mohli vysloviť vďaku vám všetkým, ktorí ste včera podvečer boli s nami. Allan Mikušek a Henrich Novák, skvelí hudobníci, ktorí dokázali tým najkrajším spôsobom spestriť celú udalosť. Magdaléna Kuciaňová, jej prednes úryvkov a básní z Nahoty psyché znesie najprísnejšie kritériá a doslova chytal za srdce. Janka Kuricová, tiež sme ju „prinútili“ recitovať vlastné verše a bolo to nesmierne dojímavé. Tomáško Supuka a jeho babka, pani Mária Hlaváčová. V poslednej dobe chodia všade, kde je Zdenka. Cestujú stovky kilometrov, aby mohli byť s nami. Klobúk dole. Mária Ria Filová a Anička, majiteľka Sézar café bar, duše včerajšieho večera, ktorého organizácia nemala chybu. Betka Švábeková, jej koláčiky chutia úžasne, ešte teraz cítime ich chuť v ústach. Anka Bučková, Renátka Peková, dámy, ktorých prítomnosť bola vidieť na každom kroku. Všetko zvládali s gráciou a úsmevom. Zdenka Klinčáková, dcéra Zdenky Wenzlovej Švábekovej, priniesla vernú kópiu Nahoty psyché v podobe obrovskej torty, po ktorej ochutnaní zostávalo nebíčko v papuľke. Martinka Tomanová a Inka Štelárová, napriek veľkej zaneprázdnenosti si našli čas a prišli podporiť svoju maminu. Obrovským a milým prekvapením pre Zdenku bola prítomnosť Helenky Šulík Šalingovej, dámy, ktorá je spolu so Zdenkou a Renátkou Pechovou členkou občianskeho združenia Roztavené putá, cez ktoré pomáhajú aj sociálne slabším ľuďom.

Nedá mi nespomenúť dievčatá, ktoré sa veľmi na krst tešili, ale z rôznych okolností nemohli prísť. Marika Velďáková, o ktorej tušíme, že má spoluúčasť na organizácii akcie, prišla len v deň krstu z práce v Nemecku a Martuška Havlová, ktorú pre zmenu prekvapil covid.

Pri krste knihy Nahota psyché sme museli priznať, že máme voči Zdenkiným čitateľom jeden rest, ktorý sme sa rozhodli napraviť. NEVIEM PLÁVAŤ, nádherný príbeh o vzťahu matky a dcéry, o tom, ako sa dcéra nechce podobať svojej matke a predsa je jej život ako pohľad do zrkadla. Tak túto knihu sme ešte nekrstili, bola korona a s ňou spojené všetky tie pandémie a zákazy a tak sa nedalo. Využili sme včerajší podvečer a plno krásnych ľudí a mojej maličkosti, či skôr veličkosti sa dostalo tej cti byť krstným tatom. Krstili sme atramentom, aby sa Zdenke naďalej dobre písalo. Súčasťou tohto neplánovaného krstu bola dražba atramentom poznačenej knihy. Spontánna akcia vyvolala nevídaný rozruch a nádhernú spolupatričnosť, najmä po tom, keď Zdenka oznámila, že výťažok z dražby ide na podporu Tomáška Supuku, chlapca postihnutého autizmom. Verili by ste, že kniha Neviem plávať sa vydražila až za neskutočných niekoľko sto eur? Veru tak. Hoci som dosť tvrdý chlap a v živote som už všeličo preskákal, takéto chvíle ma dokážu rozcítiť až na slzu.

Všetko pekné sa raz skončí. Aj včerajší večer v Sézar café bare mal svoj zvonec, ktorý dal našej rozprávke koniec. Srdečná atmosféra nami hýbala do hlbokej noci. Predsa sú chvíle, ktoré nekončia len tak.

Verím, že do Zdenkinej zbierky kníh čoskoro pribudne ďalší príbeh, v ktorom odhalí ďalšie tajomstvá ženskej duše a vôbec nemusí byť nahá, môže byť aj oblečená a my sa znova stretneme.

Julien Dan