Recenzie a komentáre knihy Nebezpečný precedens

Tak ako predošlé knihy z pera Zdenky Wenzlovej Švábekovej, aj tento príbeh ma dostal. Knihu som nevedela pustiť z ruky a prečítala som ju behom jedného dňa. Musela som vedieť, ako to skončí a preto som ju jednoducho musela dočítať ešte v ten deň. Príbeh je to veľmi silný, emotívny, plný prekvapivých zvratov a neposledom rade je to ukážka silnej ženy menom Tamara, ktorá si prešla zneužívaním, zavrhnutím vlastnou matkou, manipuláciou, väzením, stratou najbližších.. a napriek všetkému zlému sa dokázala znova zamilovať a viesť krásny život po boku milovaného muža. Knihu vrelo odporúčam.

Natália Jurigová (Milujeme knihy)

Aj knihu NEBEZPEČNÝ PRECEDENS, čítam už tretíkrát, spolu s vnučkou a tak často uvažujeme spolu. Dokázali by sme urobiť to, čo neznáma žena, ktorú Tamara nazýva anjelom. Prichýlili by ste dievča, väzenkynu?! Ruku na srdce, naozaj? Tamara sa ako 15 ročná dostáva do väzenia. Prečo? na to by už nemohol odpovedať otec ktorého by som ani otcom nenazvala. Vo väzení prežíva tiež peklo a po prepustení ju zaprie i vlastná mama. Nešťastná hľadá nejaký zachytný bod ako ísť ďalej životom a rozmýšľajúc si sadne na lavičku v parku. K nej si prisadne staršia pani. Keď si vypočuje jej príbeh, ponúkne jej ubytovanie za určitú pomoc. Tamara tak spozná, akú príchuť má láska muža a pravý cit matky. Autorka sa tu opäť majstrovský pohrala so slovami a z príbehu až cítiť tú silu človečiny.

Magda Vallušová (čitateľka)

Kniha, ktorá ma zhltla. Neuveriteľných 24 hodín trvalo, než som sa prelistovala z prológu do epilógu. Nevnímala som čas, nevnímala som zmeškané hovory, nevnímala som potrebu niečo si dať pod zub, niečo si zajesť, nepociťovala som smäd, len dychtivo prevracala stránku za stránkou a hltala dej. Aspoň sedemkrát som sa pristihla, že sa mi do očí tlačili slzy, aj spadli na stránku, nielen slzy smútku, ale aj slzy šťastia a dojatia, keď život a osud naberá a nadelí tie šťastnejšie porcie žitia.
Nepopíšem o čom tá kniha je, úmyselne, pretože oplatí sa ju prečítať. 

Iveta Bruderová (čitateľka)

Cítila som ľútosť, hnev a po dočítaní nasleduje úľava. Chcelo by sa mi napísať, že príbeh Tamary bol najkrajším a najcitlivejšie napísaným príbehom, aký som kedy čítala. Naozaj som v rozpakoch. Knihy a v nich príbehy žien, tejto nie dlho píšucej spisovateľky ma dostali všetky. Po každej som si myslela, že ma už nič neprekvapí. Že je príbeh jej vrcholom. Opak je pravdou. Práve preto som sem prišla odporučiť tvorbu spisovateľky, ktorá mi vošla nie iba pod kožu ale zaliezla do kostí a zanechala doživotný dojem. Knihu vidím ako vrchol umenia spisovateľky a príbeh vhodný zamyslenia.

Andra Lišková (čitateľka)

Ach Tamara, ale si ma dostala. Alebo ani nie Tamara ako spisovateľka. Emočne ma stiahla z kože. Opísať život verne, že ho čitateľ žije, je podľa mňa obrovské umenie. Barbar v ľudskej koži si to zaslúžil. Čo na tom, že trpeli dvaja, osud rukou Tamary rozhodol. Roky bez vlastnej vôle ju nezlomili, aj keď lámali riadne. Dostať sa bez lásky a návodu z ulice pomáhajú náhody a Tamara začína žiť.
Stiahnutá do mútnych vôd iba prežíva. Vie, že takto si svoju existenciu nepredstavovala. Náhody v jej živote nepredstavovali iba pády ale aj ponaučenie a…. Knihu odporúčam, je naozaj skvelá.

Júlia Rozemberg (čitateľka)