Hľadači šťastia – Návraty

Sú miesta, kam sa vždy budeme radi vracať, ku ktorým nás navždy viažu krásne spomienky, ktoré nám navždy budú pripomínať ľudí, ktorých sme tam stretli, udalosti, ktoré sme tam prežili. Na našich besedách s čitateľmi často rozprávam o úžasnej krajine s menom Fantázia. Nepoznám nič krajšie, ako sa túlať ňou, prežívať nepoznané, stretávať ľudí, ktorých by som nikdy v živote nestretol, ocitnúť sa na miestach, ktoré by sa mi nikdy nepodarili navštíviť, zažiť udalosti, ktoré by som nikdy nezažil. Túlam sa storočiami, územiami, kde žiadna noha nevkročila, podávam si ruku s panovníkmi, vladármi, ale aj s obyčajnými ľuďmi. V krajine, ktorá tu už nemusela byť, z ktorej zostalo len zrniečko, ale malý nešikovný chlapec Bastian so svojím psom-drakom Falcom z Nekonečného príbehu ju zachránili. Pre nás všetkých. Okrem tejto krajiny poznám ešte ďalšiu, rovnako bez hraníc a rovnako krásnu.

Cesta do krajiny zvanej Priateľstvo trvá niekedy krátko. Ani sa nenazdáte ako a ste tam. Inokedy na tej ceste musíte prekonať mnoho prekážok, vyškriabať sa z hlbín priepasti počiatočnej nedôvery, vyšplhať sa na hory vzájomného porozumenia a úcty jeden k druhému. Musíte sa presvedčiť, že žiadna rieka plná špiny, závisti a kalu zlomyseľnosti vám nezabráni preplávať na jej druhý breh, kde je človek, na ktorom vám záleží. Niekedy musíte o tú krajinu tvrdo bojovať a inokedy vám pomôže náhoda. Na Priateľstve, rovnako ako na ďalšej úžasnej krajine, ktorá sa volá Láska, je najkrajšie to, že neexistujú na žiadnej mape. Nikto nepozná ich súradnice. Nepomôže vám kompas ani GPS. To, že ste v tejto zázračnej krajine, zistíte veľmi ľahko. Budete to cítiť. Vaším navigačným prístrojom bude vaše srdce.

Počas uplynulých deviatich dní sme sa spolu so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou túlali práve po tejto nádhernej krajine-nekrajine, ktorá mala podobu zelenej lúky posiatej pestrofarebnými kvetmi. Nie, v tejto krajine nekrajine sme nestretli Petra Pana, ani kapitána Hooka, či Wendy, dievča z normálneho sveta. Nenašli sme ani dobrotivého Vtáka-Nevtáka, ani tlupu indiánov. Zato sme stretli ľudí s úsmevom na perách, náručou pripravenou objať a prekrásnou dušou plnou človečenstva a lásky. Lásky k blížnemu. Dolný Kubín, Humenné, Poprad, Spišská Nová Ves, Košice, Rožňava, Revúca. Tam všade sme boli hľadať šťastie. Rovnako ako Adam Adam z Hľadača. Oproti Adamovi sme mali jednu veľkú výhodu. My sme vedeli presne, čo hľadáme a kde to chceme nájsť.

Nemajte nám za zlé, ak v týchto našich spomienkach nebudeme písať o samotných besedách. Na tie stačí niekoľko slov. Boli plné emócií, rozprávania, ale aj humoru. Budeme radšej písať o ľuďoch. O ľuďoch s veľkým srdcom. Pretože práve takých sme stretli na našej ceste za šťastím.

Orava. Nádherný kus zeme na severe nášho Slovenska. Hoci sme neboli až tam, kde žijú gorali, nezašli sme až pod Babiu horu, či Pilsko, na miesta, kde sa odohráva časť románu Hviezda, ktorá nikdy nezhasne, laureátky literárnej ceny Kniha Oravy 2021. Toľko času sme nemali.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *