Nahota psyché

(2 recenzie zákazníkov)

17,00 

Katalógové číslo: ZWS010 Kategória: ,

Popis

Psyché je podľa slovníka cudzích slov grécky výraz pre dušu, duševno.

Mala to byť láska, ktorú Boh spojil a nikto nerozdvojí.

Na počiatku manželstva mi sľúbil nebo na zemi. Na jeho konci sa postaral o peklo, v ktorom som mala spolu s deťmi zhorieť do tla.

Alžbetka nehľadá vo svojom živote zázraky. Stačí jej istota, domov
a láska. Jej život sa zmení v jednu osudnú noc, po ktorej  sa ocitá so svojimi deťmi bez lásky, domova a v neistote nasledujúcich rokov. Mladá žena, odkázaná na iných, sa obracia k Bohu, ktorého prosí vo svojich modlitbách o pomoc zvládnuť ťažký údel ženy, matky.

Keď strasie zo seba neistotu a postaví sa na vlastné nohy, spozná, ako chutí láska na tretí ťah, hoci aj pri tom druhom dostala mat. Navzdory  tomu, že rozum, aj srdce majú medzi sebou konfrontačné konflikty, podvedomie verí, že láska v duo formáte zdolá všetky prekážky.

Do relatívne pokojného života vojde sestra Ľuba, ktorá automaticky očakáva pomoc. Zistenie, že krv síce nie je voda, ale dokáže mať príchuť žlče, ju dostáva na psychické dno. Po traumatizujúcom rozchode uveriť v neuveriteľné môže iba milujúce srdce ženy.

Krvácajúce rany materinského srdca v Alžbetke postupne obnažujú psyché a ukazujú pravú tvár života na zemi.

Je možné, že zmietaná v poryvoch vetra zanevrie na vieru v Boha?

Dokáže vášnivá láska mladého muža vrátiť žene chuť do života?
Môže sa matka v starobe oprieť o lásku detí, alebo  musí siahnuť  po inej opore?

2 recenzie k Nahota psyché

 1. Anna Bučková

  NAHOTA PSYCHÉ
  Ako každý skutočný príbeh, aj tento napisala Zdenka Wenzlová Švábeková vynikajúco. Opäť dokázala dať na papier príbeh, ktorý nie je vôbec jednoduchý, ktorý ponúka pútavé čítanie o tom, aké zložité sú vzťahy.
  Kniha sa mi čítala veľmi dobre a ako vždy, úplne som sa vžila do života hlavnej hrdinky. Autorka do každého príbehu dá kus svojho srdca, je písaný reálne a plný empatie…
  V každej svojej knihe a NAHOTA PSYCHÉ nie je výnimkou, uverejňuje krásne básne, ktoré sú milým osviežením a často odľahčením smutných situácií hlavných hrdiniek.
  “Až sa jedného dňa stane,
  že láska vo mne zostane,
  dám ti celý svoj svet do dlane,
  hoci rozum povie svoje nie.”
  V tomto všetkom spočíva čaro značky NP, pod ktorou skutočné príbehy autorky vychádzajú.

  Kniha je až do samého konca veľmi napínavá. V príbehu ženy a matky je smútok, sklamanie, bolesť, ale príbeh je aj plný šťastia, lásky a nádeje.
  Hlavnej hrdinke Betke sa zo dňa na deň zrútil svet, hoci predtým bol dosť boľavý a bola ponižovaná, ale teraz prežila doslova peklo, prišla o všetko a s deťmi by bola zostala na ulici, ak by jej nepomohli dobrí ľudia.
  Deti boli pre Betku celý vesmír a verila, že tým vesmírom bude aj ona pre ne. Robila všetko pre to, aby deťom nič nechýbalo.
  Hovorí sa, že láska príde v tej pravej chvíli a často vtedy, keď ju nečakáme. Prišla…, ale ako sa v príbehu píše: “Život sa nehrá na keby bolo keby a každá minca má dve strany”, ale sa aj hovorí, že veriť znamená riskovať.

  Ak chcete vedieť, či žila Betka rozprávku, plnú porozumenia, lásky a istoty alebo dostala krutú lekciu od života… Či láska muža vylieči bolesť a ťažký údel matky a dočká sa rešpektu, úcty a čistej a úprimnej lásky… odporúčam vám, aby ste si tento skutočný príbeh prečítali.
  Rany na tele, tie sa časom zahoja, ale
  tie na duši…

 2. Julien Dan

  Nahota psyché – pohľad do ženskej duše

  Čože sa mi už viac môže stať,
  vsajem odkaz, že sme boli.
  Dotykom tisíc a jedenkrát,
  v stopách roztopenej soli.

  Po prečítaní názvu najnovšieho literárneho počinu spisovateľky a poetky Zdenky Wenzlovej Švábekovej som sa zarazil. Snáď autorka nenapísala nejaký erotický román plný pikantných scén? Niežeby som mal niečo proti podobným príbehom, kde je hlavnou postavou láska v jej fyzickej podobe, ale predsa. Pri tejto autorke mám vyššie očakávania. Ako dobre, že som sa zmýlil. Názov niekedy klame, pretože v tomto prípade je slovo nahota metaforou. V spojení s gréckym psyché je jasné o čom príbeh Alžbety Sekréšovej bude. O nahote ženskej duše. Zdenka si opäť vybrala náročnú tému, príbeh, kde na 336 stranách vyzliekla dušu ženy úplne až na kožu spôsobom jej vlastným. Nebudem písať, o čom Nahota psyché je. Nebudem ovplyvňovať názor čitateľov vlastnými postrehmi. Nech si každý spraví svoj úsudok sám. Viem len, že držím v rukách výnimočnú knihu, plnú nádherných myšlienok, básní, úvah o živote a viere. Viere vo vlastné deti, ktoré by mali byť pre každého z nás stredobodom vesmíru, rovnako ako my pre ne. Aj Alžbeta verila, že tomu tak je a bude a celý svoj život podriadila láske k nim. Pre svoje deti obetovala všetko. Celý svoj život, svoje možné šťastie. Všetci nosíme na tvárach akúsi masku. Masku, pod ktorou skrývame podstatu svojho ja. Zraniteľnú, plnú bolesti a strachu, ale aj lásky a nádeje. Len málokedy dokážeme tú masku odložiť, možno keď sme sami a dívame sa do zrkadla v snahe zistiť, kto vlastne sme. Zdenka Wenzlová Švábeková románom Nahota psyché strhla dole tú pomyselnú masku nám všetkým, ktorí sme zahľadení do seba a skrz hmlu nevidíme slnko.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *